Kas yra ASiC-E dokumentų formatas?

ASiC-E bendras dokumento formatas, patvirtintas Europos Sąjungoje.

Šis formatas taip pat yra „konteineris” “, į kurio vidų įdedamas el. parašu pasirašomas vienas ar keli elektroniniai dokumentai.

„ADOC“ portale galite pasirašyti visų tipų dokumentų formatus – įprastuosius, tokius kaip PDF bei konteinerinius, tokius kaip ASiC, ADOC, BDoc bei EDoc.

Konteinerinių dokumentų tipą galima lyginti su ZIP archyvu, į kurį galite įkelti keletą dokumentų ir pasirašyti vienu parašu. Tai patogus pasirinkimas, kuomet pagrindinis dokumentas turi keletą priedų kaip atskirų failų. Vietoje to, kad pasirašinėtumėte keletą skirtingų dokumentų, visus juos galite sukelti į konteinerį ir pasirašyti šį vienu parašu.

Skirtingos Europos Sąjungos šalys naudoja skirtingus konteinerių formatus. Lietuvoje, viešajame sektoriuje, yra naudojami ADoc tipo konteineriai, Latvijoje – EDoc, Estijoje – BDoc. Europos Sąjungos lygmenyje yra patvirtintas bendras konteinerio tipo formatas – ASiC. 

Tačiau konteinerio tipo dokumentų formatai nėra labai draugiški naudotojams, nes jų peržiūrai ir patikrai yra reikalinga speciali programinė įranga. Šio tipo dokumentus taip pat galite peržiūrėti ir patikrinti „ADOC“ portale.

Daug dažniau yra naudojami PDF formato dokumentai, nes dažniausiai naudotojai jau turi reikiamą programinę įrangą jų peržiūrai.

Jei jums dažnai tenka pasirašyti dokumentus ir sutartis, turbūt jums teko susidurti su įvairiausiais failų formatais. Nuo paprasčiausio ir visiems įprasto PDF dokumentų formato iki rečiau pasitaikančių AsiCe, ADoc, BDoc, XML, CMS. Galbūt šie formatai skamba kaip sunkiai suprantami kodai, bet šiame straipsnyje išsiaiškinsime kuo skiriasi šie dokumentų formatai ir paaiškinsime kaip naudotis, atidaryti, peržiūrėti ir pasirašyti AsiCe failus.

Dokumentų formatai ir kaip juos pasirašyti el. parašu?

Dažniausiai dokumentai pasirašymui atkeliauja PDF formatu. Tai visiems įprastas formatas, kurį galima atidaryti įrenginyje (kompiuteryje, telefone, planšetiniame kompiuteryje) jau įdiegtomis programomis. Keli kiti dokumentų formatai:

  • XML – juos pasirašyti galima XAdES el. parašu. Šiuo formatu yra saugoma paprasta tekstinė informacija ir juos atidaryti dažniausiai galima įrenginyje jau esančiomis programomis.
  • CMS (angl. Cryptographic Message Syntax) – tai formatas, turintis itin aukštą saugumo standartą. Jam pasirašyti yra naudojami CAdES el. parašai.
  • ASICE – Europos Sąjungoje oficialiai priimtas ir patvirtintas failų formatas dar vadinamas duomenų konteineriu, kuriame galima laikytis kelis skirtingus failų tipus kaip XML, PDF, CMS ir t.t. ir juos pasirašyti vienu metu. 
  • ADoc, BDoc, EDoc – šie formatai irgi yra failų konteineriai, tačiau naudojami skirtingose valstybėse. ADoc yra naudojamas Lietuvoje, dažniausiai valstybinių įstaigų, BDoc – Estijoje, o EDoc – Latvijoje.

Kas yra ASICE formatas ir kam jis skirtas?

ASICE (angl. Associated Signature Containers), tai Europos Sąjungoje pripažintas ir Europos telekomunikacijų standartizacijos instituto standartus atitinkantis dokumentų konteineris. Jis dažniausiai yra naudojamas valstybinių įstaigų, nes konteineris leidžia saugiai talpinti skirtingus dokumentų formatus, elektroninius parašus ir laiko žymes vienoje saugykloje. Taip lengviau perduoti ir pasirašyti kelis failus vienu metu. Jis veikia panašiai kaip ZIP formatas, kuomet vienoje saugykloje galite perkelti kelis skirtingus dokumentus ir jų formatus. 

ASICE formato privalumai:

  • Aukštesnis duomenų saugumas – kuomet dokumentus reikia perduoti keliems asmenims ar įstaigoms, nenuostabu, jog jie gali pasimesti. Kuomet visi failai atkeliauja viename konteineryje, parašai, laiko žymės ir duomenys išlieka saugūs. 
  • El. parašo saugumas – ASICE formatas apsaugo duomenis ir parašus, išlaikydamas jų metaduomenis. Dokumentai negali būti atskiriami nuo parašo. Tad net jei ir tą patį dokumentą turi pasirašyti keli skirtingi asmenys, visa informacija išlieka viename konteineryje. 

Kaip atidaryti ir peržiūrėti ASICE dokumentus?

ASICE failai suteikia daugiau saugumo jūsų dokumentams ir pasirašymui. Tačiau be tinkamų įrankių, AsiCe failo neatidarysite. Dažniausiai tam, kad galėtumėte peržiūrėti ASICE formato dokumentą, turite turėti prisijungimą prie tam specialiai sukurtos programos. Valstybinių įstaigų kaip Valstybinė Mokesčių Inspekcija internetinėje svetainėje galima peržiūrėti šio tipo dokumentus. Bet tam, kad galėtumėte juos ir pasirašyti, gali prireikti atskiros programos. 

Internete galite rasti įvairių platformų, suteikiančių prieigą prie šio formato duomenų. Jei atsisiuntėte ir įdiegėte ASICE formatui pritaikytą programą, tuomet paspauskite dešiniuoju pelės mygtuku ant ASICE failo ir pasirinkite funkciją „atidaryti naudojant” (angl. open with) ir pasirinkite tinkamą programą. Tačiau būkite atidūs ir rinkitės tik patikrintus ir saugius įrankius, nes kitaip rizikuojate prarasti ar nutekinti svarbius duomenis. Sudaryti ir pasirašyti ADoc failus (Lietuvoje naudojamą ASICEe formatą) galite ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos svetainėje.

Saugus ir patikimas dokumentų pasirašymas kvalifikuotu elektroniniu parašu

Negaiškite laiko ieškodami būdų, kaip atidaryti ASICE failus ir juos saugiai pasirašyti. Palengvinkite kasdienes užduotis su „Mark Sign”. Užsiregistruokite į ADOC  savitarnos portalą, kuriame tiek Jūs, tiek Jūsų kolegos (ar klientai) galės valdyti dokumentus ir prireikus juos pasirašyti. Savitarnos portalas leidžia atidaryti, peržiūrėti ir pasirašyti įvairius dokumentų formatus kaip ASICE, taip pat galite:

  • Sukurti atskiras dokumentų kategorijas ir lengviau valdyti duomenis;
  • Naudoti bendrą paskyrą visai komandos ar įmonės veiklai, saugiai dalintis duomenimis;
  • Būti užtikrinti, jog jūsų duomenys yra apsaugoti aukščiausiu saugumo garantu.
Scroll to Top